Aká je cena (cenník a náklady)
za tvorbu internetovej web stránky?

Ceny za tvorbu webov sa vyvíjajú a líšia. Už dávno neplatí, že mať web alebo e-shop je niečo navyše, čo konkurenti nemajú. Naopak, dnes môže mať web alebo e-shop už akákoľvek firma. Či ide o menšieho podnikateľa, ktorý pôsobí lokálne alebo o medzinárodnú spoločnosť .

A o to presne pri tvorbe webov ide! Aký máte cieľ ? O čo Vám ide, aby ste dosiahli svojím webom?

A presne od tejto otázky a odpovede sa odvíja aj cena web stránky a celý online marketing Vášho webu a Vašej firmy.

 

Stačí Vám jednoduchý a pekný prezentačný web, na ktorom Vaši klienti nájdu všetky potrebné informácie, aby Vás mohli osloviť a spraviť si dobrú mienku?

V tom prípade Vám stačí jednoduchá tvorba web stránky už od 399 €.

Musíte si, ale k takémuto nízko nákladovému webu pripraviť vlastné texty, obrázky a všetko ostatné čo potrebujete na web zavesiť.

Je to veľmi výhodná cena za vytvorenie vlastného webu a určite je to omnoho lepšie riešenie ako nejaká tvorba webu zadarmo, ktorá nesie so sebou veľmi veľa nevýhod.

To by sme mali nejaký veľmi hrubý základ. A čo ďalej, záleží na Vás.

V prípade, že chcete skutočne efektívnu a predávajúcu web stránku, ktorá by mala viesť k akciám, konverziám a nebola by len informačná, tak už musíte priplatiť o niečo viac za kvalitu – výkon a funkčnosť.

Tvorba kvalitného a prepracovaného webu je náročná úloha, ktorá si vyžaduje veľa času. Nejde len o nejaký návrh, ale o skutočne prepracovanú štruktúru, ktorej vdýchneme život a to už stojí pár stoviek navyše.

Ceny za web sa ďalej líšia aj na základe Vašej pripravenosti ako napr. :

  • Viete čo chcete? Máte jasnú predstavu?
  • máte textové podklady – content k Vášmu webu?
  • Ste vybavený kvalitnými obrázkami alebo potrebujete nafotiť Vašu firmu, produkty a pod.

Aké sú ďalšie náklady na vytvorenie webstránky?

 

Doména alebo URL

Inými slovami je názov/ meno web stránky, napr. www.menovasejstranky.sk , ktorou sa Vaša firma bude prezentovať a bude slúžiť na kontakt s vašimi potenciálnymi zákazníkmi. Je to identifikátor každej web stránky, ktorý odlišuje rôzne weby od seba.

Kedy si bolo zvykom dávať meno web stránky podľa jej charakteru napr. www.lacne-kufre.sk , ale to odborníci na SEO už dávno neodporúčajú a skôr preferujú Brandové – značkové riešenia, čiže meno Vašej firmy.sk

Cena domény .sk sa pohybuje okolo 10€/ rok

Nezabudnite si najprv Vašu doménu overiť či je voľná, prípadne si premyslieť iné alternatívy.

Ak Vám záleží, aby Vaša doména korešpondovala s názvom Vašej firmy, tak si ju pre istotu registrujte už skôr ako si vytvoríte – zaregistrujete firmu na úradoch, pretože sa potom veľmi ľahko môže stať, že Vás niekto predbehne. (Kto ma lepšie informácie ;)) a bude sa Vám ju snažiť predať)

Hosting – miesto (dátový priestor), kde sú uložené všetky Vaše súbory z webu (texty, fotky)

Hosting je potrebný spoločne s doménou pre fungovanie Vášho webu. Existujú hostingy aj ZDARMA, ale väčšinou s nimi bývajú spojené aj rôzne obmedzenia ako napr.

  • povinné inzerovanie ich reklamy,
  • poskytovanie veľmi slabých služieb
  • Vaša stránka nemusí byť k dispozícii 24 hod./ denne
  • Pomalé načítanie webu – čo je v dnešnej dobe kľúčové
  • Neposkytujú Support – v prípade problému sa nemáte na koho obrátiť, prípadne ich netrápi, že Vám web nefunguje

Platený hosting vychádza zhruba na 1€ – 3€ / mesačne, ale samozrejme záleží od potrebnej veľkosti (koľko dát máte alebo budete mať na webe, pre koľko domén a pod.). Porovnanie hostingov môžete nájsť pod týmto odkazom.

Pri výbere nehľaďte iba na cenu, ale najmä na služby, ktoré Vám ponúka. Napr. Websupport nemá najlacnejšie služby, ale na druhú stranu Vám poskytuje myslím, že najlepší a najrýchlejší support na trhu, snaží sa skutočne vyriešiť problémy, s ktorými sa môžete stretnúť a má rôzne služby navyše napr. disponuje síce nie 100% scanom na prípadne vírusy, ale vždy lepšie ako nič.

Máme doménu, hosting a web. Čo ďalej?

To záleží už od Vás a Vašich cieľoch. Či pre Váš biznis stačí vytvorenie webu a jej prezentácia, ktorá prinesie občas nejakú ponuku na spoluprácu alebo z nej chcete skutočne funkčný web, ktorý prináša pravidelných zákazníkov.

Potom už je potrebné počítať s online marketingom.